راهنمای سرمایه گذاری
تأمین مالی جمعی (Crowdfunding) به معنای استفاده از وجوه خرد تعداد زیادی از سرمایه گذاران برای تأمین مالی یک کسب وکار، محصول و یا طرح از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است. در این نوع تأمین مالی در حقیقت با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌ها، دسترسی کارآفرینان به سرمایه گذاران تسهیل می‌شود.
این روش حاصل پیشرفت فناوری است که از طریق فضای مجازی به وسیله انبوهی از مردم برای حمایت از یک طرح، محصول یا کسب وکار انجام می‌شود. اگر این طرح، ایده و محصول از دید مخاطبان قابل قبول باشد، صدها و گاهی هزاران نفر مقادیر مختلفی را برای حمایت و پشتیبانی پرداخت می‌کنند. عموما در تأمین مالی جمعی شاهد شفافیت و سرعت عمل بالا هستیم. اما از آنجا که طرح‌هایی که از این طریق تامین مالی می‌شوند جدید و نوآورانه هستند، سرمایه گذاری در آنها خطر پذیر است.
در این راستا شورای عالی بورس و اوراق بهادار دستورالعمل تصویب کرده است که می‌توانید از طریق سایت فرابورس مشاهده کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اوارد صفحه طرح‌ها شوید و از میان طرح‌های باز یکی را انتخاب کنید.
برای سرمایه گذاری هوشمندانه‌تر توصیه می‌کنیم چند نکته را لحاظ کنید:

بیانیه ریسک: حتما قبل از شروع سرمایه گذاری در تمامی طرح‌ها آن را بخوانید و تائید بفرمائید.

دوره جمع آوری وجوه و درصد پیشرفت آن: عموما دوره جمع آوری وجوه کوتاه مدت می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم به میزان پیشرفت مبلغ جمع آوری شده و درصدی که تا موفقیت تامین مالی آن طرح باقی مانده دقت کنید. چرا که استقبال تامین کنندگان و مشتریان را از آن طریق تشخیص می‌دهید. البته به شناور بودن یا همه یا هیچ بودن طرح‌ها هم توجه کنید. طرح‌های شناور با یک میزان حداقل مبلغی هم می‌توانند کار خود را شروع کنند.

تامین کنندگان: در برخی پروژه‌ها تامین کنندگان از افراد شاخص آن حوزه کسب و کار هستند و می‌توان نتیجه گرفت که آنها مهر تائیدی بر این طرح زده اند یا اینکه کارنامه سایر تامین کنندگان را نگاه کنید تا از تجربه سرمایه گذاری آن افراد نیز استفاده کنید.

به سابقه افراد داخل شرکت توجه کنید: مثلا هیئت مدیره، مدیر عامل، سهامداران و احیانا افراد اجرایی که از آنها نام برده شده است.

تسویه: به زمان و نحوه تسویه دقت کنید.

معاملات ثانویه: برخی طرح‌ها پس از یک دوره مشخص تمام می‌شوند اما برخی دیگر در بازار ثانویه ( مطابق دستورالعمل معاملات ثانویه) قابل معامله هستند.

سابقه طرح‌های دیگر متقاضی: توصیه میکنیم به سرنوشت سایر طرح‌های دیگر متقاضی در سایت زرین کراد و سایر سکوها سری بزنید.

سایر موارد اعلامی: مانند معرفی طرح، جدول پیش بینی سود، نوع فعالیت شرکت و...

ما در زرین کراد تمام تلاش خود را می‌کنیم تا اطلاعات کاملی از طرح و متقاضی در اختیار شما قرار دهیم تا با آگاهی کامل اقدام به سرمایه گذاری کنید.

کلیه حقوق این وبسایت برای زرین کراود میباشد.
زرین کراود دارای مجوز تامین مالی جمعی از فرابورس ایران بوده و تحت نظارت نهاد مالی "مشاور سرمایه گذاری ارزش پرداز آریان" فعالیت میکند.
زرین کراود
زرین کراود